خانه / برگزیده / شناسایی نوعی سلول بنیادی که قادر به ترمیم بافت قلب است

شناسایی نوعی سلول بنیادی که قادر به ترمیم بافت قلب است

به گزارش مهر وطن نیوز،این سلول‌های بنیادی استخراج شده از جفت Cdx2 نام دارند. مطالعات قبلی نشان داده بود که این سلول‌ها فقط قادر به تولید جفت در مراحل ابتدایی رشد جنین هستند و اطلاعاتی در مورد احیا و ترمیم اندام های بدن توسط این سلول‌ها در دست نبود.
این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک صورت گرفته است، نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی Cdx2 جمعیت وسیعی از سلول های بنیادی هستند که می‌توانند محل آسیب را هدف قرار دهند و از طریق گردش خون به محل مورد نظر برسند و ترمیم و بازسازی را آغاز کنند.
برای بررسی خواص ترمیم سلول های Cdx2، محققان حملات قلبی را در سه گروه مدل حیوانی القا کردند. یک گروه از موش‌ها پس از حمله قلبی سلول های بنیادی Cdx2 مشتق شده از جنین دریافت کردند، گروه دوم سلول های بنیادی عادی و گروه سوم یک محلول عادی حاوی سدیم دریافت کردند.
پس از سه ماه بررسی های انجام‌شده توسط MRI، نتایج نشان داد موش‌هایی که با سلول های بنیادی Cdx2 درمان شدند، بهبود قابل ملاحظه‌ای در بافت و ترمیم قلب داشته‌اند. پس از گذشت سه ماه از درمان، سلول‌های بنیادی به محل آسیب مهاجرت کرده بودند و رگ‌های خونی جدید و سلول های سالم در بافت ایجاد شده بود. موش‌هایی که آب نمک و سلول بنیادی دریافت کردند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند و هیچ پیشرفت و بهبودی نداشتند.
محققان بر این باورند که این روش می‌تواند راهکاری موثر برای ترمیم بافت‌های حیاتی بدن باشد.
نتایج این مطالعه در نشریه PNAS منتشر شده است.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

44

کاهش صادرات خشکبار به کمتر از یک میلیارد دلار در سال

دبیر اجرایی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با اشاره به تعرفه نیم درصدی و غیررقابتی شدن محصولات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *