خانه / برگزیده / ساده مثل روح الله
00

ساده مثل روح الله

برای من رمز محبوبیت امام روح الله، ساده زیستی‌اش بود. سادگی در کلام، سادگی در پوشش و لباس، سادگی در رفتار. و سادگی در سبک زندگی‌اش.

به گزارش مهروطن نیوز و به نقل از مهر،  علی اکبر سبزیان*: یادداشتی که در ادامه می‌خوانید بخشی از مقدمه کتاب «ساده مثل روح الله» است که به زودی منتشر می‌شود؛

۱_ هفت ساله بودم (۱۴ خرداد ۱۳۶۸) که قیامت را دیدم. آن روزها در ایران قیامتی برپا شده بود. میلیون‌ها نفر (زن و مرد) از سراسر ایران راهی شده بودند تا زمین‌های بایر غرب بهشت زهرا در تهران را با اشک خود آبیاری کنند و پیکر یکی از محبوب‌ترین رهبران تاریخ را به خاک بسپارند. آن روزها همه گریه می‌کردند در داخل و خارج. حتی می شد صدای گریه فرشته‌ها را از آسمان شنید. واقعاً که بود این مرد؟ چه کرده بود این مرد؟ عاشق چه چیز او بودند این مردم که آن روز جهان در برابر عظمتش ایستاد و سر تعظیم در برابرش فرود آورد.

۲_ سبک زندگی بزرگان و رهبران سیاسی جهان و مصلحان تاریخی همیشه برایم خواندنی و شیرین است. اما در بین همه آنها، زندگی امام خمینی برایم متمایز و خیلی متفاوت است. او را رهبری فرازمانی و فرازمینی یافتم و مطمئنم محبوب‌تر از همه آنهاست.

برای من رمز محبوبیت امام روح الله، ساده زیستی‌اش بود. سادگی در کلام، سادگی در پوشش و لباس، سادگی در رفتار. و سادگی در سبک زندگی‌اش.

اینکه تشریفات گریز بود و اهل ادا و اطوارهای نمایشی سیاسی نبود.

از اول تا آخر عمرش هم تغییری نکرد و همانی که بود تا آخر ماند.

به نظرم این ساده زیستی و تشریفات گریزی او، هم رمز محبوبیتش بود و هم منشاء اقتدارش، چرا که از ساده‌ترین ساختمان حکومتی جهان یعنی «حسینیه جماران» بر قلب میلیون‌ها انسان آزاده دنیا حکومت کرد و با همراهی مردم کشورش توانست انقلابی به وسعت تاریخ رقم بزند و در مقابل همه ابرقدرت‌های جهان بایستد و مدافع مظلومان و محرومان جهان بشود.

جالب اینکه ساده زیستی‌اش نه مزّورانه بود که بوی نیرنگ و فریب بدهد و نه زاهد نمایانه که بوی زهد فروشی بدهد.

ساده زیستی‌اش بی پیرایه بود و همان ساده زیستی عزتمند و راستین مورد نظر اسلام.

از دوران طلبگی و قبل رهبری تا لحظه پایانی عمر با برکتش، سبک زندگی‌اش ساده زیستی و تشریفات گریزی و قناعت و پرهیز از مصرف گرایی بود و همین مدل زندگی او را روز به روز محبوب‌تر می‌کند. مخصوصاً این روزها که جهان قرن حاضر تشنه حرف‌ها و رفتارهای ساده و زلال و خودمانی است.

باورم این است که خوشبختی در ساده زیستی و سادگی است و از این رو امام روح الله از خوشبخت‌ترین آدم‌های دنیاست.

این ساده زیستی از نقاط برجسته سبک زندگی و مکتب روح الله است.

جامعه امروز ما به شدت نیازمند بازخوانی و ترویج سیره عملی امام خمینی در تمامی زمینه‌ها خصوصاً ساده زیستی، تجمل و تشریفات گریزی و زندگی مقاومتی اوست.

اعتقاد قلبی دارم زندگی امام روح الله قابل بازسازی است و امروز می‌شود از مدل زندگی او برای ساخت یک زندگی مؤمنانه به خوبی استفاده کرد.

*مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

66

رئیس جمهور به ۲ وزیر خود برای تسریع در تامین و ذخیره کالاهای اساسی دستور داد

رئیس جمهور در راستای تسریع در ذخیره احتیاطی کالاهای اساسی وزرای صمت و جهاد کشاورزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *