خانه / برگزیده / افزایش احتمال ابتلا به کرونا بعد از هفته اول واکسیناسیون
10

افزایش احتمال ابتلا به کرونا بعد از هفته اول واکسیناسیون

معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در هفته اول بعد از واکسیناسیون استعداد ابتلاء به کووید ۱۹ افزایش پیدا می‌کند،

به گزارش مهروطن نیوز و به نقل از مهر، اولین جلسه کمیته عوارض واکسن در حوزه درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور مدیران بهداشت و درمان این دانشگاه برگزار شد.

علی نیک فرجام مدیر گروه بیمارهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: لازم است زیر کمیته‌ای تشکیل شود تا قبل از برگزاری جلسه، پرونده‌ها بررسی و نکات مبهم آن را مشخص کند. بهتر است مطالعاتی برای بررسی ارتباط بین تزریق دوز دوم واکسن و استعداد ابتلاء به کووید ۱۹ صورت گیرد.

وی افزود: در بحث عوارض واکسن سایر عوامل مانند نحوه تزریق، نحوه توزیع، زنجیره سرما، شرایط نگهداری واکسن، ابزار و تجهیزات مورداستفاده نیز باید لحاظ شود و در نهایت اگر مواردی در این زمینه بود باید به کارخانه‌های سازنده بازخورد داده شود.

سید علی دهقان معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: ایمنی کامل تزریق واکسن دو هفته بعد از تزریق دوز دوم ایجاد می‌شود و در زمان کوتاه و یا با تزریق یک دوز نمی‌توان ایمنی لازم را کسب کرد. همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در هفته اول بعد از واکسیناسیون استعداد ابتلاء به کووید ۱۹ افزایش پیدا می‌کند، این موارد باید در گزارش‌ها لحاظ شود.

وی افزود: در بیمارستان‌ها به همه بخش‌ها هشدار دهیم که اگر هر علائم مشکوک به عوارض واکسن است گزارش دهند و بعد از بررسی در کمیته‌های بیمارستانی گزارش نهایی به معاونت درمان منعکس شود. هرچقدر که بتوانیم مسیر را ساده‌تر کنیم امکان دریافت گزارش‌های بیشتری وجود خواهد داشت در بحث تزریق واکسن تیم کنترل عفونت کمک شایانی کرد. در زمینه عوارض واکسن معاونت پژوهش دانشگاه نیز می‌تواند در انجام مطالعات به ما کمک کند.

سعید تأملی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: حضور پررنگ‌تر معاونت درمان در واکسیناسیون برای تقویت این امر بود و عوارض بعد از واکسن و بستری بیمار در بیمارستان در حوزه درمان است. عوارض خفیف واکسن قابل‌انکار نیست و در اکثر موارد وجود دارد. ما به دنبال بررسی عوارض شدید هستیم.

علی گنجعلیخان مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: معاونت درمان وارد موضوع واکسیناسیون شده که موضوع جدیدی است و در این عرصه با توجه به اینکه همواره بر عهده معاونت بهداشت بوده تجربیات کمتری دارد. برای شناسایی عوارض واکسن با بیمارستان‌ها مکاتبه شده و این کار را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: در این موضوع به کمک معاونت بهداشت نیاز داریم که در این زمینه تجربیات بیشتری دارند و اطلاعات لازم را در اختیار معاونت درمان قرار دهند. این امر می‌تواند در بیمارستان‌ها در کمیته کنترل عفونت انجام شود.

رضا شروین بدو رئیس مرکز طبی کودکان، گفت: اگر لیست علائم مشخص به بیمارستان‌ها ارسال شود که بر اساس آن غربالگری صورت گیرد، فرآیند تا حدی منسجم‌تر و سازمان‌یافته‌تر خواهد بود.

سیمین رنجبران مدیر امور پرستاری، گفت: برخی افراد هستند که بعد از تزریق دوز اول واکسن دوز دوم را تزریق نکرده‌اند، لازم است این موارد را نیز موردبررسی قرار داده و درداده ها لحاظ شود. رابط کنترل عفونت و ایمنی بیمار شاید بتوانند کمک مؤثرتری در این زمینه داشته باشند تا بتوانیم عوارض بیشتری را شناسایی کنیم.

محمدرضا جعفری سرپرست مدیریت نظارت و اعتباربخشی، گفت: بحث محرمانه بودن ارسال گزارش‌ها، فرایند را سخت و پیچیده‌تر می‌کند اگر در این زمینه تسهیلاتی فراهم شود، مناسب‌تر خواهد بود. ارسال پیامک برای کاربران که واکسن دریافت کردند، با این مضمون که اگر تا یک ماه بعد از تزریق واکسن علائمی داشتن از طریق یک سامانه گزارش کنند نیز مؤثر خواهد بود.

در این جلسه مهناز هادی پور کارشناس مسئول کنترل عفونت، گزارشی از وضعیت عوارض خفیف و شدید واکسن در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه کرد.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

44

کاهش صادرات خشکبار به کمتر از یک میلیارد دلار در سال

دبیر اجرایی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با اشاره به تعرفه نیم درصدی و غیررقابتی شدن محصولات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *