خانه / برگزیده / وزیر آموزش و پرورش : آغاز سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور
00

وزیر آموزش و پرورش : آغاز سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور

حاجی میرزایی گفت: روز ۱۵ شهریور قرار است مدارس به صورت حضوری دایر شود و دانش آموزان به مدرسه بروند مگر اینکه از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود وضعیت منطقه‌ای قرمز است.

به گزارش مهروطن نیوز، صبح امروز محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش به مناسب آغاز سال تحصیلی که امسال از ۱۵ شهریور آغاز خواهد شد، در نشست خبری در فضای مجازی حضور یافت تا به ارائه توضیحاتی درباره چگونگی برقراری سال تحصیلی جدید بپردازد.

حاجی میرزایی در ابتدای سخنان خود با تسلیت ایام محرم گفت: گفت: ایران در این ایام به حسینیه بزرگ تبدیل شد. ما در آموزش و پرورش به جهت اینکه حیاط مدارس فضای مناسبی برای استقرار هیئات مذهبی بود، برخی از این فضاها که در نظر گرفته شده بود در اختیار هیئات قرار گرفت و من هم در این ایام از چند مدرسه بازدید کردم.

وی به توسعه ظرفیت های شبکه شاد اشاره کرد و گفت: روز ۵ شنبه شبکه شاد با ظرفیت های جدید رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در آستانه ۱۵ شهریور روز آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ هستیم. همیشه آغاز سال تحصیلی یک رویداد مهم فرهنگی است که جریان زندگی خانواده‌ها را متفاوت می‌کند و همه جامعه آن را حس می‌کنند. امیدوارم امسال هم با همه محدودیت‌ها و مشکلات سال تحصیلی را با ارائه آموزش با کیفیت و کامل آغاز کنیم و به انجام برسانیم. اصولی که مورد تاکید ماست در آغاز سال تحصیلی اول ارائه آموزش به همه دانش آموزان است. هیچ دبیری نمی‌تواند دانش آموزی را از تحصیل محروم کند. اصل دوم این است که اولویت ما با آموزش حضوری است. در تمام دنیا نیز همین اصل برقرار است چون هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود. کارکردهای مدرسه در توسعه ارتباطات و شکل گیری شخصیت دانش آموزان و تقویت مهارت‌های اجتماعی دانش آموزان با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی است و تنها چیزی که این حضور را محدود می‌کند مقررات بهداشتی است که اگر اعلام شود ما این محدودیت را اعمال می‌کنیم. در پایه‌های ابتدایی خصوصاً آموزش چهره به چهره مهم است.

حاجی میرزایی گفت: امسال یک تمایز جدی با سال قبل در آموزش مجازی داریم. سال قبل وقتی به آموزش مجازی رسیدیم دو سوم زمان آموزش طی شده بود و معلمان دانش آموزان را می‌شناختند و در کلاس رؤیت کرده بودند اما امسال در آغاز اگر بخواهیم به صورت غیرحضوری کار را آغاز کنیم با مشکلات مواجه می‌شویم پس اصل بر این است که ارتباط برقرار شود. اصل بعدی مراقبت از سلامت دانش آموزان است. مسئولیت سلامت بین ما و خانواده مشترک است. در مدرسه سعی می‌کنیم محیط مناسب باشد و خانواده‌ها باید با ما همراه باشند فعال بودن مدرسه نیز اصل دیگر ماست. ما اختیاراتی را به شورای آموزش مدارس دادیم. نقش معلمان یک نقش متمایز و پیچیده‌ای است. سال‌ها معلمان از این روش استفاده کردند در کلاس درس بدهند و امسال با شرایط متفاوتی رو به رو شدیم و نیازمند به خلاقیت و فعالیت متمایز معلمان دارد.

روز شنبه جز در مناطق قرمز، مدارس به صورت حضوری دایر است

وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت: روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و قرار است به صورت حضوری مدارس دایر شود مگر اینکه از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود وضعیت منطقه‌ای قرمز است. حتی در مناطق زرد با حضور کمتر دانش آموزان مدارس دایر است و دانش آموزان به مدرسه می روند.

وزیر آموزش و پرورش درباره تبلت دانش آموزی نیز اظهار کرد: برای تبلت ارزان کارهایی انجام شد اما امکان واردات کم است و تامین منابع مالی مشکلاتی دارد و تولید داخل هم کافی نیست. فرض را بر این گذاشتیم که تعدادی از دانش آموزان که دسترسی به تلفن هوشمند ندارند ما به طرق دیگری جبران کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای شروع سال تحصیلی با کمبود معلم روبه رو نیستید؟ اظهار کرد: یک تعداد نیروی رسمی و یک تعداد نیروی حق التدریس داریم که استخدام نیستند. اگر نیروهای حق التدریس را در نظر بگیریم نیازمان برای سال آینده مرتفع شده است. الزام داریم از کسانی که از قبل سال ۹۱ به صورت حق التدریس با ما همکاری کنند استفاده کنیم که از آنها هم استفاده می کنیم.

حاجی میرزایی افزود: توافق نامه های نیروی انسانی با همه استان ها امضاء شده است و اگر در شروع سال تحصیلی مشکلی پیش بیاید به سرعت اقدامات لازم انجام خواهد شد. ساعت کار معلمان مشخص است و در چارچوب زمانبندی مشخص شده عملیات آموزش را پیگیری می کنند.

حاجی میرزایی بیان کرد: یکی از نکاتی که امسال تاکید شده بحث نظارت است و در تمام سطوح استان ها میان معاونان وزیر توزیع شده تا دائماً پیگیری کنند.

وی درباره اینکه باید آموزش رایگان باشد و امید این است که هزینه اینترنت برای آموزش مجازی رایگان شود، گفت: درباره هزینه اینترنت با شما هم عقیده ایم و باید این رقم ها را کاهش بدهیم و حتی رایگان کنیم و امیدوارم تلاش های ما در این راستا به نتیجه برسد.

وی در ادامه در خصوص استفاده از پلتفرم های دیگر برای آموزش مجازی نیز بیان کرد: برای استفاده از پلتفرم های دیگر چهارچوبی تهیه شده است؛ خصوصاً در بخش غیردولتی این چهارچوب نشان می دهد که چطور مدارس می توانند از قالب های مکملی استفاده کنند. آموزش رسمی را از شاد جلومی بریم و ظرفیت شاد هم توسعه پیدا کرده اما برای آموزش تکمیلی اگر قرار باشد مدرسه از پلتفرم دیگری استفاده کنند چهارچوب هایی مشخص شده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت ثبت نام دانش آموزان و توزیع کتاب های درسی گفت: اطلاعات از کتاب درسی دارم نگران کننده نیست و هر روز استان ها کنترل و پیگیری می شود و مطمئن هستیم شروع سال تحصیلی را دانش آموزان با کتاب ها دنبال می کنند ولی برخی افراد دیر ثبت نام کردند یا ثبت نام نکردند یا مدرسه را تغییر دادند ممکن است تاخیری باشد.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

11

واریز یک ماه مستمری اضافه به حساب مددجویان سیل زده

رئیس کمیته امداد خمینی از واریز یک ماه مستمری اضافه به حساب مددجویان براساس بعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *