خانه / برگزیده / واکسن اختصاصی «اومیکرون» توسط دانشمندان ایرانی تولید شد
669

واکسن اختصاصی «اومیکرون» توسط دانشمندان ایرانی تولید شد

با شیوع گسترده سویه اومیکرون ویروس کرونا متخصصان گروه دارویی برکت واکسن اختصاصی این سویه را تولید کردند.

به گزارش مهروطن نیوز، گروه دارویی برکت با رصد یافته‌های علمی و مشورت با متخصصین این حوزه، تولید واکسن اختصاصی اومیکرون را یک ماه پس از شناسایی این ویروس در کشور به نتیجه رسانده و مطالعه‌ی واکسن بروز شده را روی مدل حیوانی اجرا کرده است. نتایج اولیه‌ی این مطالعات نشان‌دهنده خنثی سازی ۱۰۰٪ سویه‌ی اومیکرون توسط واکسن جدید و بی‌خطری آن در مطالعات حیوانی است که گزارش این مرحله مطالعات حیوانی این واکسن بصورت پیش مقاله در سایت بیوارکایو منتشر شد.

دانشمندان ایرانی با توجه به سرعت بی‌سابقه‌ی انتشار اومیکرون در سطح جامعه و نیز نتایج امیدوارکننده‌ی مطالعات حیوانی، تولید انبوه واکسن مختص این سویه را شروع کرده است. همچنین، پروتکل پیشنهادی اجرای مطالعه بالینی واکسن جهت تصمیم‌گیری به سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق ارائه شده است.

گفتنی است ظهور سویه اومیکرون و انتشار گزارشات علمی مبنی بر فرار این سویه از آنتی بادی‌های تولید شده توسط واکسن‌های فعلی و کاهش تأثیر گذاری آن‌ها، نگرانی‌های عمده‌ای ایجاد کرده‌است. همچنین، سازمان بهداشت جهانی در دی ماه، ضمن انتشار اطلاعیه‌ای سیاست تکرار دوزهای بوستر را رویکرد پایداری ندانسته و تولید کنندگان واکسن را به بروز رسانی واکسن‌ها متناسب با سویه های غالب توصیه کرده است.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

11

واریز یک ماه مستمری اضافه به حساب مددجویان سیل زده

رئیس کمیته امداد خمینی از واریز یک ماه مستمری اضافه به حساب مددجویان براساس بعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *