خانه / برگزیده / سویه آفریقایی ویروس کرونا ۵۰ جهش دارد

سویه آفریقایی ویروس کرونا ۵۰ جهش دارد

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سویه جدید ویروس کرونا از سمت آفریقای جنوبی می‌تواند قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتری داشته باشد.

به گزارش مهروطن نیوز، محمد مهدی گویا، درباره آخرین جهش ویروس کرونا از سمت آفریقای جنوبی، اظهار داشت: ظرف دو روز گذشته سویه جدیدی از ویروس کرونا از آفریقای جنوبی گزارش شده است، این سویه به دلیل ایجاد تعداد زیادی جهش ژنتیکی در ویروس که تقریباً ۵۰ جهش برآورد می‌شود، نگرانی‌های زیادی را در سطح دنیا به‌وجود آورده است.

وی افزود: هرچه تعداد جهش در یک ویروس بیشتر می‌شود، نگرانی‌ها نیز افزایش می‌یابد، زیرا احتمال اینکه ویروس بتواند قدرت سرایت و همچنین شدت بیماری‌زایی بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌شود. به همین دلیل این نگرانی‌ها افزایش یافته و اکنون محدودیت‌هایی در سطح دنیا به خصوص در مورد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه اش یعنی کشورهای بوتساوانا، نامیبیا، اسواتینی، زیمبابوه، موزامبیک برقرار شده و مسافرت‌ها به این کشورها با محدودیت‌های جدی صورت می‌گیرد و تلاش شده که سفرها به حداقل ممکن برسد.

گویا تأکید کرد: در درجه اول تقاضا می‌کنیم که هموطنان چنانچه قصد سفر به این کشورها را دارند، سفرشان را به تعویق بیاندازند. تعویق مسافرت‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا هنوز وضعیت ویروس در این کشورها مشخص نیست و اینکه با چه سرعتی پیش می‌رود، قدرت بیماری‌زایی‌اش تا چه میزان است یا اینکه چند نفر را تاکنون آلوده کرده؟ سوالاتی است که ظرف روزها و هفته‌های آینده مشخص شده و پاسخ داده می‌شود.

وی تصریح کرد: اکنون پیش بینی‌ها مبنی بر این است که سویه جدید کرونا قدرت بیماری‌زایی و سرایت بیشتری دارد و از هم‌وطنانمان می‌خواهیم که سفر خود را به تعویق بیندازند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت عنوان کرد: ما یک‌سری محدودیت‌ها ایجاد کردیم و برای افرادی که قصد سفر از مبدا کشورهای مذکور به مقصد ایران را داشته و اهل ایران نباشند، ممنوعیت ایجاد کرده‌ایم و این افراد اکنون نمی‌توانند به کشور ما سفر کنند. در این زمینه هماهنگی‌های لازم را نیز با وزارت امور خارجه و وزارت کشور انجام می‌دهیم تا با قاطعیت این موضوع را پیگیری کنیم.

گویا در خصوص ایرانیانی که در کشورهای آفریقای جنوبی و همسایه‌اش زندگی می‌کنند و قصد بازگشت به کشورمان را دارند، خاطرنشان کرد: تمامی ایرانیانی که از مبدا این کشورها قصد ورود به ایران را دارند، همگی در مبادی ورودی کنترل شده و باید در شرایط قرنطینه به سر ببرند و دو مرحله تست پی. سی. آر را پشت سر گذاشته و در صورت منفی بودن اجازه دارند که به شهر و منزل خود بروند. ما می‌دانیم که این شرایط بسیار سخت است، اما امیدواریم که مردم عزیز درک و رعایت کنند و همکاری لازم را با ما داشته باشند. ما هر کاری که انجام می‌دهیم، برای حفظ سلامتی مردم عزیز کشورمان است.

وی تأکید کرد: تا وقتی که اطمینان حاصل نکردیم که این وضعیت به کدام سمت می‌رود، باید احتیاط کنیم، به خصوص اینکه هنوز تکلیف ویروس به طور کامل مشخص نیست که آیا واکسن‌های موجود فعلی مانع ابتلای به این ویروس می‌شوند یا خیر و آیا داروهای موجود فعلی روی این ویروس مؤثر هستند یا خیر؟ هرچند که اثربخشی داروها نسبی است.

گویا در پایان افزود: تقاضای دیگر ما از مردم این است که اکنون فرصت بحث و گفتگو راجع به اینکه واکسن چقدر اثربخش است، نیست. در شرایطی قرار داریم که باید هرچه سریع‌تر افرادی که تاکنون واکسینه نشده‌اند، اقدام کنند و این موضوع نه برای حفظ جان خودشان، بلکه برای حفظ سلامتی و جان افراد خانواده و جامعه‌شان، ضرورت و اهمیت زیادی دارد از این رو تأکید می‌کنم، افراد واکسینه نشده هرچه زودتر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و واکسیناسیونشان را کامل کنند.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

258

واریز یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب ۲۳ میلیون سرپرست خانوار

سازمان هدفمندی یارانه‌ها از واریز یکصد و سی و پنجمین و یکصد و سی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *