خانه / برگزیده / استاتین ها شدت بیماری کووید ۱۹ را کاهش می دهند
123

استاتین ها شدت بیماری کووید ۱۹ را کاهش می دهند

محققان دریافتند داروهای کاهش دهنده کلسترول موسوم به استاتین، خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید۱۹ را کاهش می دهد.

به گزارش مهروطن نیوز، محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند استاتین ها با از بین بردن کلسترول از غشاهای سلولی از ورود کروناویروس جلوگیری می کنند.

مولکولی موسوم به ACE۲ همانند دستگیره ای در سطوح خارجی بسیاری از سلولهای انسانی قرار دارد که به تنظیم و کاهش فشار خون کمک می کند. ACE۲ تحت تأثیر استاتین های تجویز شده و سایر داروهایی است که برای بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.

محققان در ژانویه ۲۰۲۰ به نقش جدید ACE۲ پی بردند: کروناویروس عمدتاً از این گیرنده برای ورود به سلول های ریه و ایجاد عفونت های تنفسی استفاده می کند.

«لوری دانیلز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «هنگامی که در ابتدای شیوع پاندمی، با این ویروس جدید روبرو شدیم، حدس و گمان های زیادی پیرامون برخی از داروها وجود داشت که بر ACE۲ تأثیر داشته باشند نظیر استاتین ها و اینکه آیا بر ریسک بیماری کووید ۱۹ تاثیر خواهند داشت.»

در این مطالعه، محققان گزارش پزشکی ۵۲۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را بررسی کردند.

آنها دریافتند مصرف استاتین ها قبل از بستری شدن در بیمارستان به خاطر ابتلا به کووید ۱۹ با کاهش ۵۰ درصدی ریسک ابتلا به نوع شدید کووید ۱۹ در مقایسه با افرادی که استاتین مصرف نمی کردند مرتبط بود.

همچنین بیماران کووید ۱۹ ایی که قبل از بستری شدن در بیمارستان استاتین مصرف می کردند روند بهبود سریع تری داشتند.

محققان معتقدند استاتین ها از طریق تاثیر ضدالتهابی شان از عفونت کووید ۱۹ پیشگیری می کنند و با قابلیت های پیوندی شان می توانند روند پیشروی ویروس را متوقف کنند.

درباره مهروطن نیوز

همینطور بررسی کنید

44

کاهش صادرات خشکبار به کمتر از یک میلیارد دلار در سال

دبیر اجرایی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار با اشاره به تعرفه نیم درصدی و غیررقابتی شدن محصولات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *